Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití webu a podpory našeho marketingového úsilí. Další informace naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Strategické investice v ČR váznou. Zásadní je příprava ploch a komunikace, ukázal projekt v Líních

V posledních několika letech prošel kvůli pandemii koronaviru a následně i válce na Ukrajině velmi dynamickou změnou prakticky celý svět, Evropu nevyjímaje. Na transformaci evropské ekonomiky, kterou s sebou přináší, se musí strategicky připravovat především stát. Dosavadní zkušenosti s plánováním strategických investic na území České republiky popsal na únorovém setkání platformy Chytré město a investor David Petr, někdejší ředitel divize land development agentury CzechInvest, nyní člen představenstva Státní investiční a rozvojová společnosti, která má na starosti proaktivní přípravu podnikatelských parků pro strategické investice v ČR.

ESG Stáhnout prezentaci

Aktuálně je totiž Česká republika pro celou řadu investorů velmi lákavou zemí. Oceňují její výbornou polohu i potenciál kvalitních zaměstnanců. „Nenachází u nás ale pro svoje projekty vhodné plochy. V rychlosti povolovacích procesů navíc nemůžeme konkurovat Maďarsku nebo Polsku. Je to problém, který lze vidět na počtu realizovaných projektů. Česká republika tím ztrácí svou konkurenceschopnosti,” uvedl.

Zásadně to podle něj souvisí s tím, že v posledních patnácti letech už stát nemotivoval kraje k přípravě investičních ploch. Během této doby příprava vhodných ploch téměř ustala, a stát tak přišel o investiční hodnotu za zhruba 700 miliard korun. Alespoň částečně to měl změnit podnikatelský park, který se do loňského roku plánoval u obce Líně na Plzeňsku. O stavbu gigafactory na výrobu bateriových článků do elektromobilů zde měl zájem koncern Volkswagen se svým závodem Škoda Auto.

Zkušenosti z Líní využije SIRS. Zrychlí přípravu investičních ploch

Příprava průmyslového parku takového rozsahu přinesla nutnost řešit hned několik pro stát zcela nových situací. „V době, kdy plánování začalo a projekt teprve vznikal, jsme neměli mnoho zkušeností s tím, jak pracovat s místními komunitami, jak s nimi komunikovat proaktivně a nechat je na projektech participovat. Proto trvalo půl roku než vhodný komunikační rámec vůbec vznikl,” přiblížil Petr.

Součástí příprav projektu bylo zpracování dopadové studie projektu na jeho okolí, která ukázala, že je koncepčně nastaven tak, aby svému okolí neškodil, ale naopak pomohl rozvoji celého regionu. Mezi zásadní změny patřila rychlejší modernizace dopravní infrastruktury, investice do energetické soustavy, nová rezidenční výstavba i navazující investice do škol.

Počítalo se také se vznikem centrální občanské vybavenosti, kterou by mohli využívat i lidé z okolních obcí, i s vhodným prostředím pro malé a střední podnikatele. Z dopadové studie také vyplynulo, že investor, který by v regionu plánoval projekt takového rozsahu, by dokázal pozitivně transformovat pracovní trh v celém Plzeňském kraji a vytvořil by tlak na zvyšování mezd.

„Nakonec jsme dokázali najít velmi konstruktivní řeč s obcemi v okolí a vznikly dohody o tom, co má investor v území realizovat. Troufám si říct, že projekt byl nakonec skutečně nastaven tak, aby přinesl rozvoj a byl realizován udržitelně, což byla naše priorita,” řek Petr.

Investice v Líních se nakonec nerealizovala, byla za tím ale změna v plánech investora, koncernu Volkswagen. Během přípravy území nicméně vznikl zcela nový systémový přístup ke strategickým územím ze strany státu, obcí a měst. Na půdorysu těchto zkušeností tak začátkem letošního roku vznikla nová Státní investiční a rozvojová společnost (SIRS), jejímž cílem je transformace vhodných ploch v ČR tak, aby byly připraveny na příchod investora.

„Naším cílem v rámci SIRS je ve spolupráci se státní agenturou CzechInvest maximálně zhodnotit a využít pozemky státu a státních organizací a vybudovat novou infrastrukturu s tím, že když investor přijde, jsme mu schopní zaručit, že do dvou nebo do tří let může vše spustit,” dodal Petr.

Aktuálně tak už CzechInvest a SIRS ve spolupráci s Moravskoslezským krajem připravují realizaci dalšího velkého strategického projektu. Tentokrát se jedná o gigafactory pro zatím neznámého investora, který se zajímá o lokalitu u Dolní Lutyně.

ESG Stáhnout prezentaci

< zpět na aktuality