Článek vyšel v týdeníku Ekonom.
„Města a developeři často fungují ve zcela odlišných světech, navzájem se míjejí. Přestože města potřebují developery pro svůj růst a rozvoj, a developeři zase potřebují městské prostředí pro realizaci svých projektů, komunikace je často nedostatečná a spolupráce neefektivní,“ popisuje náměstek primátorky Hradce Králové Lukáš Řádek.
Magistrát východočeského města, stejně jako mnoho dalších v Česku, se proto rozhodl stanovit jednotná, univerzální pravidla platná pro všechny investory. Díky nim bude každý developer vědět, co po něm město chce a co dostane na oplátku. „Pracujeme na vytvoření zásad, které transparentně definují, jakým způsobem se investoři budou podílet na rozvoji městské infrastruktury a veřejných služeb,“ říká Řádek. Druhé straně za to Hradec něco nabídne. „Součástí těchto zásad bude zrychlení průchodu úřadem, aby schvalovací procesy probíhaly efektivněji a předvídatelněji. Očekáváme, že po přijetí zásad se zvýší objem výstavby, zkrátí se doba přípravy projektů a město dosáhne udržitelného rozvoje,“ dodává náměstek.
Podobné zásady spolupráce a investiční smlouvy už sepsali či sepisují na radnicích v mnoha dalších městech. „Vznikly odspodu, někdy přímo z potřeb měst, jinde, jako třeba v Brně, po nich dokonce volali sami developeři,“ říká Pavel Franc, šéf advokátní kanceláře Frank Bold, která s vypracováním dokumentů pomáhala například radnicím či magistrátům v Praze, Brně, Liberci, Jihlavě i Mikulově.
Obsah zásad spolupráce se může lišit podle projektu nebo lokality. „Někde se města snaží vytvořit motivující podmínky pro kvalitní bytový development, na jiném místě řeší nedostatečnou infrastrukturu a zátěž, kterou obyvatelům výstavba přinese, a třeba v turisticky atraktivních obcích bojují s divokým apartmánovým developmentem, který potřebují více regulovat,“ konstatuje Franc.
Přečtěte si celý text na webu týdeníku Ekonom.