Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití webu a podpory našeho marketingového úsilí. Další informace naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Týdeník Ekonom: Města versus investoři. Dohadování o výstavbě už nemusí mít podobu konfliktu

Článek vyšel v týdeníku Ekonom.

Jednání mezi developery a českými městy či obcemi o nové výstavbě dlouhou dobu připomínaly spíš tichou, zákopovou válku. Na jedné straně stál investor, který chtěl stavět byty nebo třeba průmyslovou halu. Na straně druhé byla samospráva, pro niž nová čtvrť nebo průmyslová zóna znamenaly nejen nové bydlení či pracovní místa, ale také finanční zátěž. Kvůli nastavení rozpočtového určení daní totiž městská kasa neviděla nic z DPH z nové výstavby. Vysoké náklady na vybudování občanské vybavenosti nebo dopravní infrastruktury tak musela financovat ze svého. Po celé republice teď vznikají iniciativy, jak tento stav změnit.

„Města a developeři často fungují ve zcela odlišných světech, navzájem se míjejí. Přestože města potřebují developery pro svůj růst a rozvoj, a developeři zase potřebují městské prostředí pro realizaci svých projektů, komunikace je často nedostatečná a spolupráce neefektivní,“ popisuje náměstek primátorky Hradce Králové Lukáš Řádek.

Magistrát východočeského města, stejně jako mnoho dalších v Česku, se proto rozhodl stanovit jednotná, univerzální pravidla platná pro všechny investory. Díky nim bude každý developer vědět, co po něm město chce a co dostane na oplátku. „Pracujeme na vytvoření zásad, které transparentně definují, jakým způsobem se investoři budou podílet na rozvoji městské infrastruktury a veřejných služeb,“ říká Řádek. Druhé straně za to Hradec něco nabídne. „Součástí těchto zásad bude zrychlení průchodu úřadem, aby schvalovací procesy probíhaly efektivněji a předvídatelněji. Očekáváme, že po přijetí zásad se zvýší objem výstavby, zkrátí se doba přípravy projektů a město dosáhne udržitelného rozvoje,“ dodává náměstek.

Hradec Králové se rozhodl stanovit jednotná, univerzální pravidla platná pro všechny investory.

Podobné zásady spolupráce a investiční smlouvy už sepsali či sepisují na radnicích v mnoha dalších městech. „Vznikly odspodu, někdy přímo z potřeb měst, jinde, jako třeba v Brně, po nich dokonce volali sami developeři,“ říká Pavel Franc, šéf advokátní kanceláře Frank Bold, která s vypracováním dokumentů pomáhala například radnicím či magistrátům v Praze, Brně, Liberci, Jihlavě i Mikulově.

Obsah zásad spolupráce se může lišit podle projektu nebo lokality. „Někde se města snaží vytvořit motivující podmínky pro kvalitní bytový development, na jiném místě řeší nedostatečnou infrastrukturu a zátěž, kterou obyvatelům výstavba přinese, a třeba v turisticky atraktivních obcích bojují s divokým apartmánovým developmentem, který potřebují více regulovat,“ konstatuje Franc.

Přečtěte si celý text na webu týdeníku Ekonom.

Zpět na úvodVšechny aktuality