„Česká republika nezbytně potřebuje transformovat svůj průmysl a přilákat nové zahraniční investice do green techu a digitální ekonomiky. Rozvoj musíme propojit s environmentální a společenskou odpovědností, zbavit se závislosti na fosilních palivech z nestabilních režimů a vyvarovat se nové závislosti na technologiích vyráběných v Číně. V tomto ohledu je jedním z nejzajímavějších počinů této vlády rozjetí podpory zahraničních investic, za kterým stojí CzechInvest a nově zřizovaná Státní investiční a rozvojová společnost,” řekl na úvod konference Pavel Franc, ředitel expertní skupiny Frank Bold.
Hlavním úkolem SIRS je vyhledávat a připravovat pro investory vhodné pozemky, na kterých je možné do dvou až tří let od rozhodnutí začít s výrobou. „Investoři chtějí být v lokalitě vítáni. A pokud dopředu cítí, že vítáni nejsou, tak pro ty opravdu top investory je to do určité míry stopka. Proto věnujeme čas přípravě a komunikaci s občany, obcemi, ale i státními stakeholdery, aby byly železnice v dostatečné kapacitě, dopravní infrastruktura, občanská vybavenost a tak dále. Prostě aby investice v regionu dobře zakořenily, zapadly a nebyly viděny jako hrozba, ale jako příležitost,” přiblížil generální ředitel SIRS Zbyněk Pokorný.
Jedním z příkladů úspěšné strategické investice je plánované rozšíření závodu na výrobu čipů v Rožnově pod Radhoštěm. Společnost onsemi tam chce investovat řádově 44 milionů korun. „Přivedeme do České republiky novou konkurenceschopnou technologii. Vytvoříme řadu nových pracovních míst nejenom v onsemi samotném, ale i v navazujících firmách, které onsemi přitáhne. Ovlivníme technické vzdělávání na vysokých školách a středních školách. A samozřejmě to bude znamenat nemalý příspěvek do veřejných financí České republiky,” vyzdvihl Adam Klimsza, manažer výzkumu a vývoje společnosti onsemi.
Právě inovativní technologie, jsou podle podle generálního ředitele agentury CzechInvest Jana Michala jednou z oblastí, na které se Česká republika musí zaměřit, pokud se chce ekonomicky rozvíjet. „Soustředíme se na investory, kteří do České republiky přináší nejenom tu strategickou velikost, ale také kvalitu z hlediska příchodu nových technologií. To nás odlišuje od některých dalších zemí včetně Polska, které se tímto směrem v takové míře neprofiluje,” vysvětlil Michal.
Jako jednu z hlavních překážek pro další investice v České republice uvádějí podnikatelé vysokou cenu elektřiny. Zajištění dostatku cenově dostupné energie především z obnovitelných zdrojů je také jeden z kroků, jak strategické investice do Česka přilákat.
Mnohé společnosti již dnes podobně jako Škoda Auto směřují k CO2 neutrální výrobě. „My teď realizujeme obrovskou investici tak, abychom úplně skoncovali s hnědým uhlím. Přešli jsme na 100% biomasu s cílem do konce dekády mít v České republice CO2 bilančně neutrální výrobu. Pro nás to je úplně jasný cíl, který sice ještě nevyplývá z povinností stanovených legislativou, ale je to pro nás hodnotová věc. Chceme mít tu výrobu CO2 neutrální,” uvedl v diskuzi na konferenci Bold Future vedoucí vnějších vztahů Škoda Auto Michal Kadera.
Státní investiční a rozvojová společnost už nyní kromě přípravy samotných ploch pro investory hledá zároveň i plochy pro stavbu zelených elektráren, v budoucnu by se podle ředitele SIRS mohla situace ještě zlepšit. „Nahrává nám měnící se legislativa týkající se sdílení energie. Další novela energetického zákona známá jako Lex OZE 3 umožní státu do určité míry do budoucna plánovat kapacity dopředu, bez ohledu na to, jaká je poptávka. Bude možné vytvářet tyto zdroje energie a distribučních soustavu předem a v dostatečném předstihu,” věří generální ředitel SIRS Pokorný.
Kromě snížení cen energií a zvýšení dostupnosti obnovitelných zdrojů by podle podle diskutujících investoři uvítali zlepšení infrastruktury a dopravy. „U dopravy přitom nejde jen o dálnice nebo v našem případě závodu onsemi v Rožnově třeba o lepší spojení z letiště v Mošnově do světa, ale také o dopravu na regionální úrovni a napojení na místa v okolí, kde budou žít naši zaměstnanci. Například častější vlakové spojení do Valašského Meziříčí, třeba i se zastávkou přímo u průmyslového areálu. A příkladem je i momentálně vznikající cyklostezka z Frenštátu do Rožnova, která není jenom pro turisty, ale může sloužit i jako dopravní tepna, pokud někdo chce do práce jezdit třeba na elektrokole,” uvedl Adam Klimsza s tím, že podobné investice, jako je ta v Rožnově, se bez hlubšího provázání s regionem neobejdou.
Jak může taková spolupráce vypadat, představil na konferenci Bold Future starosta Trojanovic Jiří Novotný. Ani ne třítisícové Trojanovice jsou nejen místem, kde mohou žít budoucí zaměstnanci rožnovské továrny na čipy, ale samy se také již 20 let snaží o oživení brownfieldu kolem místního ložiska černého uhlí. Těžba v obci nikdy nezačala, teď nevyužitý a dříve nepřístupný areál ožívá v rámci projektu CÉRKA.
„My jsme se rozhodli, že to nebude podnikatelský park tak, jak si to každý představuje, my tady chceme žít,” shrnul starosta Trojanovic při pohledu na vizualizace budoucí nové části obce. „Infrastruktura nejsou jen dráty a trubky v zemi. Tady je škola, toto je komunitní centrum, hospoda, pivovar, obchod. Plánujeme všechno, co potřebujeme pro běžný život a budoucnost. Všechny funkce chceme propojit pomocí vysoce kvalitní architektury a urbanismu. To je jediná cesta, protože bydlet vedle šedivé haly nechcete,” uzavřel Novotný.
Cílem obce je vytvořit “podnikatelský ekosystém”, který budou mladé a lokální firmy využívat ke svému rozvoji a k navazování spolupráce s většími stávajícími i budoucími investory.
Podobné nastavení je oboustranně výhodné. „Strategické investice v dlouhodobém horizontu jednoznačně generují poptávku u českých dodavatelů. Věřím, že případný pokles poptávky z tradičních odvětví, případný pokles poptávky z Německa, můžeme nějakým způsobem toto dobře vykompenzovat, pokud tyto strategické investice v České republice zakořeníme, a můžou tak z nich benefitovat i čeští dodavatelé,” doplnil generální ředitel SIRS Pokorný.
Oboustrannou výhodnost provázání s místními komunitami i podniky potvrzují zkušenosti Škoda Auto. Příkladem může být reakce na zvyšující se poptávku po látkách používaných v automobilech.
„Povedlo se nám najít malou špičkovou českou textilní firmu, která dokáže přimíchávat recykláty do látky. Díky naší spolupráci, využití know-how této české firmy a společnému testování už máme edici vozů s aktuálně možná nejekologičtějšími sedadly. Umím si představit, že pokud se velký investor podobně propojí s místním výrobcem a pomůže s vývojem produktu, který bude následně nakupovat, roztočí se celé soukolí. Dotyčná firma má možnost se nadechnout a pracovat na dalších inovacích,” je přesvědčený Kadera.
Spolupráce s místními dodavateli navíc přispívá k udržení investorů v Česku a pomáhá zajistit, že při první příležitosti nepřesunou výrobu jinam. „Samotná výroba, pokud nemá další navázání, se dá daleko snáz odstěhovat, ale v okamžiku, kdy ji máme ukotvenou v trojúhelníku s navázaným vzděláváním a výzkumem, stěhuje se samozřejmě hůř,” uvedl na konferecni generální ředitel CzechInvestu Michal. Kromě přípravy lokalit CzechInvest navíc propojuje investory s potenciálními místními dodavateli. I to napomáhá posilovat vazbu na konkrétní region a Českou republiku jako takovou.