Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití webu a podpory našeho marketingového úsilí. Další informace naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Obcím se nabízí pomoc pro jednám s developery, odkud by ji asi nečekal

Koncem října na pražské konferenci Bold Future: Udržitelností k efektivnímu byznysu byl jeden z workshopů věnován i tématu Chytré město a investor. Zaujalo na něm i vystoupení Tomáše Kadeřábka, ředitele Asociace developerů. Na workshopu totiž municipalitám za asociaci nabídl možnost zprostředkovat jejich jednání s investory, kteří na jejich území chtějí uskutečňovat stavební projekty a někdy pro své záměry s radnicemi hned nenajdou společnou řeč.

Rozhovor je převzatý z časopisu Moderní obec.

Které problémy ve vztazích mezi developery a obcemi nejčastěji registrujete v Asociaci developerů?

Problémů je celá řada, ale nejčastěji se v poslední době řeší velmi zmiňované kontribuce - tedy finanční příspěvky/plnění stavebníků obcím. Příspěvky jsou již delší dobu součástí stavební praxe, zejména u větších projektů, bývaly však vždy dobrovolné na základě volné dohody mezi stavebníkem a obcí. Nyní některá města forinalizují přístup k výběru příspěvků, vydávají pravidla pro vztah mezi stavebníkem a obcí a snaží se postupovat podle nich.

Je to složitý proces, protože obce na vybírání příspěvků nemají zákonný nárok a celý proces je de hire stále dobrovolný. Obce však vytvářejí nátlak na stavebníky přes jiné mechanismy, jako jsou například změny územního plánu, aby se příspěvků domohly. Tím se proces stává „ dobro vol né-nedobrovolný" - avšak zároveň i nepřehledný a komplikovaný. Obce se navíc při uzavírání smluv o příspěvcích dostávají až na hranu zákona. Je to tedy dosti komplikovaná záležitost, která se jistě bude ještě nějaký čas vyvíjet.

V čem a jak může v těchto sporech pomoci asociace zejména menším obcím, jež mají někdy pocit, že ve své při s developerem „tahají za kratší konec provazu“?

Asociace zdarma poskytuje poradenství o vztazích mezi obcí a developery; Pomáhali jsme například Jihlavě při tvorbě jejích zásad spolupráce s developery, pomáháme s nastavením jednoho projektu v Českém Krumlově a jednoho pro Jihočeský kraj, poradenství jsme poskytovali i v Ústí nad Orlicí.
Naše pomoc a asistence je možná jak ohledné přípravy legislativních dokumentů. tak v případe, že daná obce řeší vlastní konkrétní projekt, kde uvažuje o spolupráci s developery.

Existuje nějaká obecnější rada obcím, jak předcházet zbytečným sporům s developery už ve fázi územního plánu a jeho úprav?

Kvalitně zpracovaný územní plán je základní podmínkou pro rychlou a bezproblémovou realizaci staveb podle zadání obce. Je to obec, kdo územní plán přijímá, a ten by tedy měl obsahovat všechny podmínky; které daná obce na zástavbu ve svém katastru uplatňuje. Zároveň je vhodné mít dobře připravený proces pro příjímání změn územního plánu. V procesu rychle se měnící ekonomické situace je třeba mít možnost pružné reagovat na měnící se požadavky. V rámci našich konzultací můžeme komentovat i přípravu územně plánovací dokumentace.

Co byste případné rád vzkázal zejména novým zastupitelstvům obcí a měst, která vzešla ze zářijových komunálních voleb?

Vzkaz mám jediný: Nevytvářejte si o developerech předsudky. Přistupujte k nim bez ideologické předpojatosti a emocí, přímočaře a transparentně. Stanovte jasná pravidla, která u vás mají platit, a vymáhejte jejich dodržování pro všechny. Udržujte s developery vztah, jediné v dobře nastaveném vztahu obec-developer dojde ke shodě na vytváření dobrého prostředí ve vaší obci.

Zpět na úvodVšechny aktuality