Článek vyšel v týdeníku Ekonom.
Už nejde jen o dodávky menších přebytků většinou ze soukromé fotovoltaiky. Nyní mohou podnikatelé i samosprávy k zásobování vlastních provozů posílat nespotřebovanou energii do jiných provozů či vzdálených subjektů. Otevírá se tím prostor pro spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem.
„Samosprávy mohou například sdílet elektřinu vyrobenou na budově školy s obecním úřadem nebo s občany, což jim umožňuje snižovat náklady. Firmy mohou sdílet elektřinu mezi vlastními provozy i s obchodními partnery a dělat to mohou samozřejmě také obce a firmy navzájem,“ říká Anna Francová z advokátní kanceláře Frank Bold, která se specializuje na energetické právo.
Vytvořit si takovou možnost znamená registrovat se u Elektroenergetického datového centra (EDC), které se stará o aktuální přebytky a jejich efektivní alokaci. Instalací takzvaných průběhových elektroměrů měří množství sdílené elektřiny v patnáctiminutových intervalech. Podle Francové to může firmám pomoci jak k nižším účtům za elektřinu, tak k větší soběstačnosti a posílí to jejich pověst v regionu.
S novou legislativou a nástupem sdílení elektřiny mají potenciál takzvané PPA kontrakty, tedy dlouhodobé smlouvy o dodávce obnovitelné energie za pevnou či indexovanou cenu. Firmy musí sledovat dodržování principů ESG a toto je pomoc pro splnění jejich energetických cílů.
Dlouhodobé sdílení elektřiny je nástroj, jak výrobce zelené elektřiny propojovat s jejími odběrateli a zajistit oběma stranám cenově zajímavou a efektivní spolupráci. „PPA smlouvy zajišťují stabilní odkup elektřiny a jsou nástrojem, jak lépe zajistit financování projektů. Velkým spotřebitelům pak přinášejí stabilizaci nákladů na elektřinu na období pěti až 25 let,“ vysvětluje Blažek.
Ačkoli je tento typ sdílení zatím na začátku, do Česka již vstoupil. Příkladem je smlouva mezi Rezolv Energy a telekomunikačními společnostmi, včetně T‑Mobilu. Rezolv Energy buduje rozsáhlé zdroje obnovitelné energie zejména v Bulharsku a Rumunsku a připravuje se na dlouhodobé dodávání energie výrobním firmám. „Zaměřujeme se na dopad na životní prostředí, a proto se soustředíme na společnosti s vysokou spotřebou energie. Ty mají největší zájem o korporátní PPA smlouvy, které zahrnují širokou škálu průmyslových odvětví, včetně výrobních podniků, telekomunikačních operátorů a pivovarů,“ říká Milan Kamaryt, manažer odpovědný za smlouvy PPA ve společnosti Rezolv Energy.
Tento typ kontraktu je možné využít i uvnitř jedné skupiny. Tady je příkladem MTX Group, která se zaměřuje na rozvoj obnovitelných zdrojů a moderních udržitelných technologií. Má zájem o využití energie z plánovaných solárních elektráren, které vlastní jedna z jejích dceřiných společností. Plánuje ji dodávat do vlastního výrobního závodu a případné přebytky prodat do distribuční sítě. S první dodávkou se podle nové smlouvy počítá už na podzim 2024.
Přečtěte si celý text na webu týdeníku Ekonom.