Do fungování především velkých firem, ale i menších dodavatelských společností promlouvá stále častěji zákonná povinnost nebo požadavky obchodních partnerů a klientů na ESG reporting, jehož cílem je vykazování dat o udržitelnosti.
„Důležité je, aby smyslu a významu přijímaných změn rozuměli všichni zaměstnanci. Nesmí to být jen záležitost managementu. Z mé zkušenosti rozhoduje při zavádění udržitelné strategie osobní příklad a práce s daty a ne dojmy,“ říká Martin Vohánka, zakladatel a generální ředitel Eurowag.
Specializovaný workshop zaměřený na řízení ESG reportingu proto ukáže, jak správně nastavit firemní procesy, efektivně získávat relevantní data od dodavatelů a specifika při práci s odhady a přibližnými údaji. Jeho součástí budou také praktické rady, jak kvalitně a včas zpracovat ESG reporting, aby byl transparentní a splňoval aktuální legislativní požadavky.
„Rozhodli jsme se ESG témata začlenit do fungování naší polygrafické výroby, protože se na to naši zákazníci – zejména ti v zahraničí – už ptají. Jelikož může být naše odvětví vnímáno jako významně zatěžující pro životní prostředí, dali jsme si ambiciózní cíl stát se leaderem udržitelného tisku a nyní pro to nastavujeme dílčí kroky,” uvedla Iva Prošková, sustainability manažerka tiskáren Severotisk a Svoboda Press.
Rozvoj českých měst čelí mnoha výzvám, včetně zrychlování výstavby. Města se často setkávají s výzvami v souvislosti s velkými investičními projekty, které se dotýkají jejich území. Proto workshop věnovaný jejich přípravě nabídne vhled do všech fází plánování a realizace ze strany státu i regionálních agentur včetně jejich úzké spolupráce s místními samosprávami. Na konkrétních příkladech se bude probírat na jedné straně vyjednávání se samosprávami a také jejich podpora ze strany agentur, kompenzace a zapojení veřejnosti.
„Doba je rychlá, hodně věcí se překotně mění, města se musí rychle adaptovat na nové výzvy, nové technologie a obecně se zvyšuje tlak v mnoha tématech. Jedna věc však zůstává neměnná. A to, že bez kvalitního plánování, předvídání a zejména řízení se to rozhodně neobejde. Současně že je nutné vhodně zapojit obyvatele a ty cílové skupiny, kterých se rozhodování týká – nespoléhat se jen na odborníky. A také a že se vždy vyplatí sdílet mezi městy to, co se povedlo i nepovedlo. Šetří se tím čas, peníze i lidské kapacity a buduje spolupracující komunita. Ve Zdravých městech se o to dlouhodobě snažíme a jsme rádi, že Frank Bold nám k tomu poskytuje řadu inspirací a postupů,” říká Petr Švec, ředitel Národní sítě Zdravých měst České republiky.
„V Hradci Králové jsme přesvědčeni, že kvalitní spolupráce mezi městem a investory je klíčem k udržitelnému rozvoji, který přináší prospěch všem. Naším cílem je, aby každý nový projekt nejen posiloval ekonomiku, ale také přispíval ke zlepšení veřejného prostoru a kvality života. Nastavením jasných a předvídatelných pravidel chceme zajistit, že investice do města budou mít skutečně hmatatelné a dlouhodobé přínosy, a to jak pro investory, tak pro naše obyvatele. Ve výsledku se díky tomu zvyšuje hodnota jejich investic a celková atraktivita lokalit ve městě. Společně můžeme budovat město, které bude příkladem moderního a odpovědného rozvoje,” uvádí Lukáš Řádek, náměstek primátorky Hradce Králové.
Klíčové změny vnáší do developmentu nový stavební zákon, především pak plánovací smlouvy, které jsou nyní zásadním nástrojem pro spolupráci mezi obcemi a developery. Konference chce proto obě strany propojit tak, aby měly možnost společně prodiskutovat, jak tyto smlouvy mění současnou praxi, jaké jsou jejich výhody a kde mohou vzniknout překážky při jejich zavádění.
„Víme, že Moravskoslezský kraj v tuto chvíli potřebuje dalšího strategického investora, a to nejen pro další rozvoj regionu, ale i pro vytvoření nových dobře placených pracovních míst. Jako regionální rozvojová agentura MSID monitorujeme, připravujeme a nabízíme plochy napříč regionem. Je zřejmé, že s příchodem takového investora se stanou atraktivnější pro další investory a subdodavatele. Jedná se jak o brownfieldová území pro průmyslové využití, například areál bývalého dolu Lazy, Staříč nebo jiné plochy v pohornické krajině na Karvinsku, tak greenfieldy pro rezidenční projekty například ve Frýdku-Místku, Novém Jičíně nebo Kopřivnici. S nástupem nabídky práce totiž současně i poroste poptávka po projektech moderního bydlení, kterých je mimo Ostravu nedostatek. Těším se, že naše zkušenosti ze spolupráce s obcemi a investory budu moci sdílet s účastníky konference Bold Future 2024,” říká Václav Palička, ředitel regionální rozvojové agentury MSID.
V posledních letech jsou ve městech velkým trendem Zásady spolupráce měst s investory. Tím, co aktuálně tuto agendu proměňuje, jsou plánovací smlouvy, které se díky legislativnímu ukotvení v novém stavebním zákoně stávají novým klíčovým nástrojem s velkými možnostmi pro rozvoj měst. Právě na příležitosti a výzvy s tím spojené se zaměří mastermind setkání o tom, jak plánovací smlouvy mění dosavadní praxi spolupráce s investory. Zástupci měst a developerských firem budou sdílet své zkušenosti a zaměří se na chytrá řešení pro efektivní a udržitelný rozvoj měst. Na workshop i na mastermind získají zájemci přístup s ADVANCED vstupenkou.